SZUKASZ DZIAŁKI?
szukasz działki / nowy adres
SZUKASZ DZIAŁKI — POTRZEBUJESZ PODPOWIEDZI I RADY?
Szukając działki ważne są czynniki geologiczne, takie jak:
  • nośność gruntów,
  • niski poziom wód gruntowych,
  • ukształtowanie terenu,
  • położenie względem cieków wodnych
  • i wiele innych.
Nie na każdej działce można wybudować dom. Wiele działek oferowanych na rynku jest podmokłych bądź okresowo zalewanych. Inne zlokalizowane są na gruntach nienośnych — na bagnach, torfach, bądź w strefach osuwiskowych. W takich przypadkach zakup działki nie zakończy się budową wymarzonego domu, a pieniądze wydane na zakup są nie do odzyskania!
JAKIE DZIAŁKI SĄ NA RYNKU NIERUCHOMOŚCI?
Postępująca urbanizacja, zwłaszcza rejonów około miejskich, spowodowała, że dobre grunty zostały już nie rzadko sprzedane i zabudowane. Coraz częściej na sprzedaż wystawia się grunty nie nadające się pod zabudowę. Na pierwszy rzut oka nie wyglądają inaczej od przyległych terenów, na których stoją już domy, jednak po dokładniejszym rozeznaniu wychodzi na jaw, że działka leży np. na gruntach nienośnych — torfach — które należy wybrać przed posadowieniem budynku. Taki dodatkowy koszt wymiany gruntu może zniechęcić do zakupu działki i skłonić do szukania dalej.

Zdarzają się także przypadki, kiedy wystawiono na sprzedaż działkę po starej, zasypanej śmieciami (sic!) gliniance. Sprzedający podniósł powierzchnię tej działki o pół metra nawiezionym gruzem. Pod spodem jednak zalegały śmieci z nielegalnego wysypiska. Na takim gruncie żaden dom nie postoi!
PAMIĘTAJ
Przy wyborze działki należy wystrzegać się lokalizacji niepewnych, podmokłych, o dużych spadkach terenu. A najlepiej zgłosić się do uprawnionego geologa, który przebada warunki gruntowo-wodne wskazanej nieruchomości i podpowie co do zasadności zakupu.
W CZYM MOŻEMY POMÓC?
Przy poszukiwaniu działki pod zabudowę jednorodzinną oferujemy:
  • wykonanie wierceń na wskazanej nieruchomości,
  • pobranie próbek gruntu,
  • analizę materiałów archiwalnych,
a wyniki prac przedstawimy w opinii co do warunków gruntowo-wodnych i możliwości posadowienia fundamentów. W przypadku, gdy odradzimy zakupu działki, podpowiemy także jak dalej szukać i gdzie w pobliżu znajdują się tereny o korzystnych warunkach podłoża budowlanego. Na pewno uda się znaleźć idealną działkę, na której stanie wymarzony dom!
KOSZTY
Badanie gruntu podłoża budowlanego pozwoli nam określić, czy posadowienie budynku jest realne. Nasza praktyka i doświadczenie pokazują, że zazwyczaj taka możliwość jest, jednak często za dodatkowym kosztem wymiany gruntu nienośnego. Taka informacja o dodatkowych kosztach, być może przekraczających zakładany budżet, pozwoli podjąć właściwą decyzję co do zasadności podpisania umowy kupna działki. W porównaniu z kosztem całej inwestycji w nieruchomość i przyszły dom, koszt badania gruntu jest praktycznie niezauważalny.
KONTAKT
Wspieramy Twoje decyzje i zachęcamy do konsultacji z nami. Każdą sprawę rozpatrujemy indywidualnie, gdyż geologia podłoża budowlanego w Polsce jest zmienna. Nie zawsze sąsiad da pełny ogląd na sytuację i warunki gruntowo-wodne na Twojej działce. Ostateczną odpowiedź wskaże badanie gruntu.
Nie ryzykuj straty pieniędzy — zleć badanie warunków gruntowo-wodnych przed zakupem działki.

Hydrogeologia  •  Złoża  •  Podłoże budowlane  •  Kontakt